Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014 – 29 marca Poznań

2015-03-30 14:59:10

W niedzielne popołudnie w Sali witrażowej Izby odbyła się ostatnia Gala w ramach projektu „Społecznie odpowiedzialne rzemiosło”, w czasie której uhonorowano społecznie odpowiedzialnych rzemieślników i osoby, które najlepiej przygotowały się do swoich egzaminów kwalifikacyjnych.

Tym razem bohaterami dnia byli rzemieślnicy  z  cechów  poznańskich,  regionu poznańskiego,  a także z Kalisza i Pleszewa.

W niedzielnej uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Jacek Tomczak, Andrzej Plesiński reprezentujący  Wojewodę  Wielkopolskiego,  Wicekurator Oświaty: Hanna Rajcic-Mergler, Piotr  Zerbe  Wielkopolski Wojewódzki Komendant OHP , Prezes Jerzy Bartnik, Wiceprezes Antoni Odzimek,  starsi cechów,  przedstawiciele  samorządu terytorialnego i gospodarczego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i przedstawiciele instytucji współpracujących z rzemiosłem, oraz rodziny i bliscy uhonorowanych rzemieślników.

Czym jest CSR? Czy dla rzemieślników to nowość? Co ma wspólnego z oświatą zawodową? W miarę jak na poszczególne pytania odpowiadał Tomasz Wika, który wystąpił w  podwójnej roli Dyrektora Izby i prowadzącego Galę rozwiały się niemal wszystkie  wątpliwości . Społecznej  Odpowiedzialności Biznesu , a raczej Rzemiosła zgromadzonych na Sali nie trzeba uczyć… To zasady i praktyki doskonale znane i to od pokoleń! Ale bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań  rzemieślnika działającego zgodnie z zasadami CRR jest wychowanie następców.

Mówił o tym bardzo dużo Prezes Jerzy Bartnik.  Kształcenie zawodowe jest strategicznym  celem w Polsce – podkreślał Prezes.  Z takim stwierdzeniem spotyka się w Warszawie w  czasie wielu narad, posiedzeń i obrad najważniejszych gremiów.  Izba  dla wypromowania oświaty zawodowej zrobiła bardzo dużo – jest niekwestionowanym liderem w Polsce, a kolejne spotkania z Minister Joanną Kluzik –Rostkowską inicjowane przez Izbę  pozwalają rozwiązywać kolejne do tej pory zupełnie niedostrzegane problemy.  Prezes Jerzy  Bartnik  z dumą podkreślał, że pierwszy raz od kilkudziesięciu lat więcej młodych ludzi wybrało kształcenie zawodowe  niż ogólnokształcące. Tym bardziej trzeba dbać o jakość tego kształcenia  - to jeden z przejawów społecznie odpowiedzialnego rzemiosła. 

Norbert Napieraj prezes Zarządu Fundacji PolandSkills Olimpiada Zawodowa  wiele mówił o idei organizowania Olimpiad Zawodowych.  Jedną z bardzo ciekawych form promocji zawodów jest niewątpliwe ruch WorldSkills i EuroSkills. To najprościej mówiąc odpowiednik ruchu olimpijskiego przeniesiony na grunt zmagań  zawodowych.  Fundacja PolandSkills  dąży do jak najszybszego włączenia Polski w tą międzynarodową rywalizację.

Czym są dobre praktyki CSR? O tym wszystkim mówiła dr Anna Świdurska przedstawiając jednocześnie laureatów konkursu SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY RZEMIEŚLNIK.  Kapituła konkursu wyłaniała w każdym regionie jednego zwycięzcę spośród kandydatów zgłoszonych przez każdy cech. I oceniając kandydatury brała pod uwagę działania firm w stosunku do pracowników, klientów i na rzecz lokalnej społeczności.  A co dokładnie brała pod uwagę kapituła? Szkolenia dla pracowników, możliwość godzenia życia rodzinnego z zawodowym przez zatrudnionych czy wreszcie możliwość ich realnego wpływania na funkcjonowanie firmy –realizacja tych założeń była punktowano w obszarze – pracownik. Kapituła sprawdzała też jak firma działa na rynku – czy stosuje rabaty, programy lojalnościowe, zapewnia stałą powtarzalną i potwierdzoną certyfikatami jakość usług. Sprawdzano też jak firmy zgłoszone do konkursu dbają o środowisko naturalne – czy oszczędzają wodę i energię elektryczną, czy segregują odpady i czy takich proekologicznych zachowań  uczą swoich pracowników i klientów.  W tak zwanym czwartym obszarze, który dla wielu jest chyba najbardziej oczywistym przejawem stosowania CSR oceniano zaangażowanie w życie lokalnych społeczności:  sponsorowanie szkół, klubów sportowych, domów pomocy społecznej czy domów dziecka…

A oto lista laureatów:

Czesław  Przybyła -  z Wielkopolskiego  Cechu  Rzemiosł Budowlanych

Jerzy    Wesołowski – z Cechu Rzemiosł Metalowych Elektrotechnicznych i Motoryzacyjnych w Poznaniu

Maria   Katscher – z Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu

Krystyna  Małecka – z  Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu

Stanisław   Butka – z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu

Małgorzata  Grzelak – z  Cechu  Rzemiosł Włókienniczych w Poznaniu

Krzysztof  Mielczarek – z  Wielkopolskiego  Cechu  Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy

Waldemar  Pietura – z Wielkopolskiego  Cechu Fotografów

Eugeniusz  Pawlikowski -  z Cechu  Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie

Zenon  Błaszak -  z Cechu  Rzemiosł Różnych w Nowym Tomyślu

Roman  Pabich -  z Cechu  Rzemiosł Różnych w Szamotułach

Mirosław  Gano – z Cechu  Rzemiosł Różnych w Śremie

Andrzej  Dzierzyński – z Cechu  Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp

Eugeniusz  Pietraszak – z Cechu  Rzemiosł Różnych we Wrześni

Jarosław  Dobrowolski -  z  Cechu  Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie

Gracjan Kiciński – z  Cechu  Rzemiosł Różnych w Wolsztynie

Tadeusz Dorna – z  Cechu Rzemiosł Różnych Drezdenecko-Międzychodzkiego

Leszek Szott – z Cechu  Rzemiosł Różnych w Zbąszyniu

Stanisław i  Mirosława Paraczyńscy – ze  Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu

Dariusz  Rusinek – z Cechu Rzemiosł Różnych i Małej i Średniej Przedsiębiorczości w  Pleszewie

 

Następnie uhonorowano najlepszych  mistrzów i czeladników. Przypomnijmy , że  w ten sposób już po raz drugi w historii Izby uhonorowano tych rzemieślników, którzy swój egzamin kwalifikacyjny zdali z oceną celującą lub bardzo dobrą!  Podziękowania za trud wykształcenia tak znakomitych specjalistów odebrali również ich mistrzowie szkolący oraz pracodawcy, a także szkoły , których są wychowankami.

 

Uroczystą Galę zorganizowano w ramach Projektu „SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNE RZEMIOSŁO”. Projekt jest realizowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii zdjęć





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.sor.istnieje.pl/wiadomosc,najlepsi-z-najlepszych-w-rzemiosle-2014-29-marca-poznan.html