Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014 - Gala w Lesznie

2015-03-23 13:03:49

20 marca 2015 uhonorowano „Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014” w regionie leszczyńskim. W gościnnych murach Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie odbyła się kolejna Gala, w czasie której nagrodzono społecznie odpowiedzialnych rzemieślników, osoby najlepiej przygotowane do egzaminów mistrzowskich i czeladniczych, a także ich mistrzów szkolących, pracodawców i szkoły.

W uroczystości wzięli udział: Adam Mytych Wiceprezydent Leszna, Wiceprezes WIR Marian Tyrzyk, wicestarostowie powiatów i burmistrzowie z regionu leszczyńskiego, starsi cechów, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz rodziny i bliscy uhonorowanych rzemieślników.

 

Czym właściwie jest CSR – czyli społeczna odpowiedzialność biznesu? Mówiło o tym wielu prelegentów, a w miarę podawania kolejnych przykładów działań realizowanych w myśl zasad CSR okazywało się, że dla rzemiosła to właściwie nic nowego. To raczej nazywanie wielu inicjatyw społecznych , dobrych praktyk i pragmatycznych zachowań, które definiują  pojęcie społecznie odpowiedzialny rzemieślnik. Czyli rzemieślnik, który doskonale szkoli swoich następców, dba o swoich pracowników, szanuje klientów i pilnie wsłuchuje się w ich sugestie, dba o środowisko naturalne czy wreszcie angażuje się w życie lokalnej społeczności.

 

Jednym z elementów właściwie pojmowanego CSR jest także kształcenie zawodowe. Dużo na ten temat mówił dr Krzysztof Bondyra. I choć obecna „moda” na  system dualny jako remedium na bezrobocie jest ilustracją starego przysłowia „ cudze chwalicie – swego nie znacie” to tym bardziej trzeba uświadamiać wszystkim , że  to właśnie rzemieślnicy przyczynili się do jego zachowania. Nierozważne decyzje z ubiegłych lat zniszczyły zawodowe klasy przyzakładowe. Szkoły współpracujące z Volkswagenem czy Solarisem – to doskonałe wielkopolskie przykłady odbudowy tego systemu kształcenia. Z tego przykładu współpracy przemysłu z oświatą będą korzystać w innych rejonach Polski w tak zwanych specjalnych strefach ekonomicznych . Mówiła o tym nie dawno w Poznaniu minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Ale jak zaznaczał dr Krzysztof Bondyra rzemiosło musi tym bardziej wykorzystać obecny dobry klimat jaki dla kształcenia dualnego zapanował w mediach i przede wszystkim wśród szefów wielu resortów. 

 

Prowadzący Galę Dyrektor Tomasz Wika tłumacząc czym jest  Projekt „SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNE RZEMIOSŁO”, w ramach którego zorganizowano Galę również wiele mówił na temat oświaty zawodowej i działań jakie podejmuje Izba aby zainteresować młodych ludzi nauką zawodu w rzemiośle. Wszelkie działania zachęcające młodych ludzi do podjęcia nauki w rzemiośle są bardzo potrzebne, tym bardziej,  że jak pokazują twarde dane statystyczne przytaczane w Brukseli tylko zdobycie fachowego wykształcenia gwarantuje sukces na rynku pracy.

 

Jedną z bardzo ciekawych form promocji zawodów jest niewątpliwe ruch WorldSkills i EuroSkills. To najprościej mówiąc odpowiednik ruchu olimpijskiego przeniesiony na grunt zmagań  zawodowych. Wiele na ten temat mówił  Norbert Napieraj prezes Zarządu Fundacji PolandSkills Olimpiada Zawodowa. Jest prezesem fundacji, w której działania  zaangażował się Związek Rzemiosła Polskiego,  a także Krajowa Izba Gospodarcza. Fundacja dąży do jak najszybszego włączenia Polski w tą międzynarodową rywalizację.

Już po raz trzeci dr Annie Świderskiej przypadła bardzo sympatyczna rola osoby ogłaszającej wyniki prac kapituły konkursu  SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNY RZEMIEŚLNIK. Ale zanim każdy z laureatów odebrał specjalną statuetkę wszyscy zgromadzeni na Sali mieli okazję wysłuchać krótkiego opisu dobrych praktyk CSR, które w swojej firmie stosuje nagrodzony rzemieślnik. Szacunek dla pracownika, dla klienta, dla lokalnej społeczności to tylko niektóre zasady etyki biznesowej, których przestrzeganie zaowocowało przyznaniem statuetki.

A oto lista laureatów leszczyńskiej edycji konkursu :

 

 

Następnie uhonorowano najlepszych  mistrzów i czeladników. Przypomnijmy , że  w ten sposób już po raz drugi w historii Izby uhonorowano tych rzemieślników, którzy swój egzamin kwalifikacyjny zdali z oceną celującą lub bardzo dobrą!

 

Dla wielu obecnych na sali rodziców młodych czeladników był to szczególnie wzruszający moment. Tym bardziej , że zostali wraz z  rzemieślnikami i  mistrzami szkolącymi oraz  pracodawcami uhonorowani dodatkowo przez władze samorządowe gmin.

 

Specjalne listy gratulacyjne otrzymali także dyrektorzy szkół, które tak znakomicie przygotowały rzemieślników do pracy.  

 

Uroczystą Galę zorganizowano w ramach Projektu „SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNE RZEMIOSŁO”. Projekt jest realizowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.sor.istnieje.pl/wiadomosc,najlepsi-z-najlepszych-w-rzemiosle-2014-gala-w-1.html